Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-09-15 11:47:35
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik
Ranking „Maluchy na Brzuchy” ma za zadanie dopingować szpitale do przestrzegania prawa do dwugodzinnego i nieprzerywanego kontaktu skóra do skóry po porodzie.
Autorkami inicjatywy "Maluchy na Brzuchy" są trzy wspaniałe kobiety, aktywnie działające na rzecz poprawy sytuacji na polskich porodówkach. Olga Vitoš, Małgorzata Tutko, Anna Kwiatek Kucharska – to mamy, doule i orędowniczki praw kobiet i dzieci w tym wyjątkowym czasie, jakim jest poród.
Dwugodzinny i nieprzerwany kontakt skóra do skóry po porodzie jest ważnym elementem opieki okołoporodowej. To wspaniały moment, który znacząco wpływa na powodzenie przy karmieniu piersią, rodzącą się więź między matką a dzieckiem, a nawet na możliwość wystąpienia w przyszłości depresji poporodowej.
Warto wiedzieć, że ten pierwszy, dwugodzinny i nieprzerwany kontakt jest gwarantowany przez Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej. Niestety, w Polsce w wielu miejscach to prawo nadal nie jest przestrzegane.
Ranking jest tworzony na podstawie wnikliwej analizy wyników ankiet "Głos matek" Fundacji Rodzić po Ludzku. Pierwszy Ranking „Maluchy na Brzuchy” ukazał się 1.09.2019, a na początku września ukazał się kolejny ranking za lata 2021-2023, w którym odznaki przyznano ponownie czterech kolorach: złote, srebrne i brązowe oraz szmaragdowe.
● Złote „Maluchy na brzuchy” zostały przyznane 23 szpitalom, które spełniają prawo do kontaktu skóra do skóry przez minimum 2 godziny po porodzie w co najmniej 80% przypadków porodów drogami natury.
● Srebrne „Maluchy na Brzuchy” zostały przyznane 24 szpitalom spełniającym to prawo w mniej niż 80% przypadków, ale więcej niż 70%.
● Brązowe „Maluchy na Brzuchy” zostały przyznane 42 szpitalom, które zapewniają kangurowanie dziecka po cesarskim cięciu przez osobę towarzyszącą w przynajmniej 70% przypadków.
● Szmaragdowe “Maluchy na Brzuchy” zostały przyznane 4 szpitalom, które wykazały się wysokim stopniem bezpośredniego kontaktu skóra do skóry po cc (położenie dziecka na piersiach mamy).
Łącznie wyróżnienie otrzymało 71 szpitali, z czego aż 20 szpitali otrzymało więcej niż 1 medal.
Niestety, w niektórych województwach prawo do dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry jest realizowane tylko w 18-30% przypadków porodów drogami natury. Średnia dla całej Polski wynosi zaledwie 45,58% a to dotyczy tylko porodów drogami natury. Warto wziąć pod uwagę, że stanowią one tylko nieco ponad połowę porodów. Co druga kobieta w Polsce rodzi cięciem cesarskim, w trakcie którego kontakt skóra do skóry nie jest jeszcze rutyną.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.